|
Apr
11
|
Att möta en orm tidigt på våren är ett av våra vårtecken. Och jag möte en söt liten huggorm härom dagen. Huggormen har oftast en relativt ljus grundfärg med ett mörkt sicksack-band längs ryggen. Ofta är grundfärgen ljusbrun och bandet mörkbrunt.
Men det är inte ofta jag träffar på dessa ljusa huggormar, dom som jag träffar på är nästan helt svarta. Det kan ni se på bilderna som jag har tagit.

Huggorm Vipera berus

Huggorm Vipera berus

Huggorm Vipera berus

Huggorm Vipera berus

Huggorm Vipera berus Ljus färgad variant

Huggorm Vipera berus Huggorm med rödbrun grundfärg. (Äsping)

Huggorm Vipera berus Nyligen ömsat skinn
Fler reptilbilder hittar ni här:
Ormögon
Skogsödlan
Vattensnok eller vanlig snok
Hasselsnok
Huggorm ett vårtecken
Andra bloggar om: vårtecken, foto, Ormar, natur, Huggorm, bilder, Reptiler
NatureFootstep Skriver:
april 11th, 2009 at 12:48
vilka vackra bilder du tagit på dom. Jag har inte sett någon än. Inte någon av de kallblodiga. Men de kommer väl. Fasst huggormarna är svåra, de sticker iväg så kvickt.
Trevlig Helg
anki Skriver:
april 11th, 2009 at 13:57
härligt!!! fantastiska bilder du fick på huggormen,, har du lagt märke till att deras ögon är röda samt att pupillen är som ett streck? Snoken har runda pupiller samt att ögat är inte rött.
Man kan ta fel på huggorm och hasselsnok men på ögonen kan man se skillnaden, jag tror personligen att pga hasselsnoken är utrotningshotat så kan det till viss del att folk slår ihjäl fel orm, tror det är en huggorm men är hasselsnok… ja, alla grod- och kräldjur är fridlysta och får inte avlivas. Men tyvärr styr rädslan hos folk och ormen avlivas.
Vi har en huggorm som bor nära vår gräsmatta, är ett litet skogsområde nedanför och den ormen får gärna bo där.
Bilden där huggormen är i huggläge, jsises, kanon bild. jag hoppas få tillfälle att fota en sån i sommar, men frågan är vilket objketiv man ska använda, macro eller 300 mm?
grattis till den fantastiska upplevelsen och till dom fina bilderna..
mimmi Skriver:
april 11th, 2009 at 19:10
fantastiska bilder på huggormen .. ett stort grattis till dig .. det måste ha varit otroligt roligt att få se den och kunde få så underbara kort på den.
ha en glad påsk:)
kram
Fredrik Skriver:
maj 2nd, 2009 at 13:41
Såg huggorm på golfbanan för ett tag sedan, låg och ”solade” mitt i banan, den var då minsann inte ett dugg rädd, kunde peta på den försiktigt med klubban, den mer eller mindre reagerade inte, jag vände på klubban och petade på ormen med gummiskaftet, då högg den direkt, förmodligen kände ormen att att järnet inte var något ”bitbart” medans gummit var så att säga bitbart. Försökte få ormen att ringla av banan men det gick inte som sagt så den fick ligga kvar….
Gigi Skriver:
maj 26th, 2009 at 13:40
Såg en huggorms unge idag.Den låg och solade sej på asfalten vid huset. Sökte på nätet och fick fram att ungarna inte föds förren i slutet av juni??? Sa till vaktmästaren som tog ut den i skogen..
Fina bilder .. Liten rysning, hur nära var du???
Rolf Skriver:
maj 26th, 2009 at 18:33
Jag var ca 3 decimeter ifrån ormarna.
Mari Berlin Skriver:
juni 16th, 2009 at 19:19
Vilka fina (men läskiga) bilder! Häromdagen fick min lilla hund syn på ”en pinne” som rörde sig! Den var ca 20 cm lång, ett pekfinger tjock och färgen var likt en torr och avbarkad liten tallgren! Både hunden och jag såg när den ringlade iväg. Var det en Hasselsnok?
Rolf Skriver:
juni 17th, 2009 at 12:12
Jag tror att det var en kopparödla, kopparorm som ringlade iväg. Den har den färgen som du beskriver.
Tony Skriver:
augusti 8th, 2009 at 13:42
Sprang på en huggorm idag som gjorde mig lite osäker, den hade nämligen flera bruna nyanser , men efter lite läsning här & bra bilder så är jag med på banan igen:) Tackar!
Annika Skriver:
april 12th, 2010 at 20:19
Hej Rolf, det ringlade förbi en svart sak 10 cm från min fot tidigare i eftermiddag. Jag som är riktigt rädd för orm fick mig en härlig liten chock… Jag och min man letade upp den för att få oss en bra titt på den och den var helt svart med, vad det såg ut som, gröna streck på käkarna. Den hade ringlat ihop sig i en bergsskreva så det var svårt att se hur lång den var, men den var inte aggressiv, vi petade med en pinne precis framför nosen på den men den låg blixt stilla.
Vi bor vi två sjöar, 300 och 100 meter ifrån huset, Men närmast runt huset har vi åker och ormen i en bergig slänt. Vad tror du, var det en svart huggorm eller en snok?! Tack!
Anders Skriver:
april 25th, 2010 at 21:32
Hej
Läckra bilder på ormar. Jag träffade på huggorm häromdagen, den hade blå ögon, är det något du känner till? Finns bilder på den här:
http://andersreitmaier.wordpress.com
//Anders
Rolf Skriver:
april 27th, 2010 at 22:38
Hej Anders!
Att ögonen får en annan färg beror på att dom ska ömsa skin. Det är när skinnet på ögat har lossnat som färgen ändras till ljusgrå/ljusblå.
Jag har en bild på en huggorm som har den färgen på ögonen, men bilden i sig är så pass dålig så den vill inte jag lägga ut.
Anders Skriver:
april 27th, 2010 at 22:55
Hej Rolf
Tack för ditt svar! Helt suveränt med internet ibland!
//Anders