Jul 06

Bredbrämad bastardsvärmare eller femfläckig bastardsvärmare. På engelska heter den ljust (femfläckig)  Narrow-bordered Five-spot Burnet. När denna lilla svarta fjäril med röda prickar har satt sig för att äta på en blomma, så kan man komma den riktigt nära utan att den flyger iväg. Är man en nybörjare på att fotografera fjärilar så är denna fjärilsart en utmärkt  fotoobjekt. En nära släkting till Bredbrämad är Sexfläckig bastardsvärmare eller Allmän bastardsvärmare som den hette för i tiden.

Det finns sex arter av bastardsvärmare och en metallvinge i Sverige. Andra arter av bastardsvärmare är Sexfläckig bastardsvärmare, Bredbrämad bastardsvärmare, Mindre bastardsvärmare, Smalsprötad bastardsvärmare, Klubbsprötad bastardsvärmare, Fjällbastardsvärmare samt Allmän metallvingesvärmare.

Flyger tämligen sällsynt på lite fuktigare ängs- och hagmarker. Vingbredd från 30 till 41 mm. Den liknar Liten Bastardsvärmare men är betydligt kraftigare i färgerna, den yttre röda fläcken är mera rund i formen än Liten Bastardsvärmare. Flygtiden är från Juli till Augusti. Larven lever på olika klöverarter, gulvial, gökärt och kärringtand. Den finns främst i dom östra delarna av vårt land, ända upp till Norrlandsgränsen.


Bredbrämad bastardsvärmare Zygaena lonicerae


Bredbrämad bastardsvärmare Zygaena lonicerae


Bredbrämad bastardsvärmare Zygaena lonicerae


Bredbrämad bastardsvärmare Zygaena lonicerae


Bredbrämad bastardsvärmare Zygaena lonicerae


Bredbrämad bastardsvärmare Zygaena lonicerae

Fler fjärilar ser ni här:

Violett blåvinge
Ljungblåvinge
Midsommarbåvinge
Vinbärsfuks den flikiga
Smultronvisslare den oansenlige
Ängsvitvinge den slående fjärilen
Kvickgräsfjäril den kamouflerade fjärilen
Mindre Guldvinge den kvicka fjärilen
Prydlig pärlemorfjäril en tidig praktfjäril

Andra bloggar om: , , , ,
Är det intressant?

Skriven av Rolf \\ tags: , , , , , , , , , , ,


7 Responses to “Bredbrämad bastardsvärmare”

  1. 1.
    Tobias Skriver:

    Snygga bilder! Bra jobbat!

  2. 2.
    mimmi Skriver:

    Hej :) Jag kunde inte annat än att dra på smil bandet när jag kom in hit till dig .. för jag har också fotat samma som du idag :) Jag skrev att min var en Allmän Bastardsvärmare. men det kanske var fel namn? för jag ser att du har ett litet annorlunda namn på din :)
    Som vanligt var det ett kanon fint foto du har tagit :)

  3. 3.
    Valkyrien Skriver:

    Fantastiske foto av en vakker svärmare!

  4. 4.
    anki Skriver:

    underbara bilder har du lyckats fått av bastardsvärmaren :) den ska nog kanske finnas här i Hälsingland kanske då, har inte sett någon än.

    ha en skön kväll

  5. 5.
    Rune Skriver:

    Mesterlig flotte bilder av den Rolf! Hva gir du dem for at de sitter stille når du tar bilder da? hehe… syntes de flyr før de får satt seg…
    Ha en solrik og fin dag.

  6. 6.
    Maria i Sennan Skriver:

    Vacker..vackrare..vackrast av dem alla..kan inte se mej mätt
    Må så gått..Maria

  7. 7.
    NatureFootstep Skriver:

    den där varianten tror jag unte jag plåtat. Dags att ge sig ut på jakt kanske. Väldigt fina bilder du fått. Fast, det har du ju skämt bort osss med. :)

Skriv en liten rad, så blir jag väldigt glad

Copyright bakgrunder.com 2010, Powered by WordPress - Theme i3Theme modify by Rolf Kokkonen