|
Aug
01
|
Augusti månadens bakgrundsbilder börjar med en Nässelklocka och den är ganska ovanlig. Den finns i dom södra och mellersta delarna av vårt land och då i lundar, parker och på kulturmarker. Denna bild är tagen vid banvallen i Valdemarsvik och där växer den ganska talrikt.
Andra skrivbordsbilden är på en Stenflodtrollslända som trivs vid rinnande vattendrag som en liten bäck eller en å. Här har den satt sig på en gren och låter sig fotograferas i lugn och ro.
Den sista skrivbordsunderläggs bilden är på en fin Vitfläckig guldvinge och den är en av våra mest allmänna guldvingearter och flyger under högsommaren.
Ni finner dessa skrivbordsbilder i ett större format på naturewallpaper.se
Fler härliga bakgrundsbilder att ladda hem:
Septemberbilder
Augustibilder
Sommarbilder Juli
Bakgrundsbilder för Juni
Andra bloggar om: bakgrundsbilder, skrivbordsunderlägg, bilder, gratis, bakgrunder, Wallpaper




Morten Pedersen Skriver:
augusti 1st, 2010 at 14:49
Kjempefine bilder igjen fra deg. Jeg ble litt nedtrykt av tittelen, men må vel innrømme at sommeren snart er over.
anki Skriver:
augusti 1st, 2010 at 20:17
Underbara bilder
blomman är fantastiskt vacker.
jo visst har lada hög takhöjd, men det är en vanligt vipp port (garageport) som dom flyger in igenom och då kommer dom rejält lågt, därför som jag bocker ner överkroppen för svalorna flyger in i ansiktshöjd.
vore ingen höjdare vare sej för mej eller dom om dom hamnar i ansiktet på en.
ha en skön fortsättning på söndagen
RONJA - personal photoblog Skriver:
augusti 1st, 2010 at 20:48
Otroligt fina fotografier! Verkligen snygga. Titta gärna in hos mig och kommentera mina bilder.
Intresserad av ett länkbyte?
Ha det bra!
/ Ronja
Birgitta Skriver:
augusti 1st, 2010 at 22:18
Underbara bilder du visar denna första dag i augusti!
Rune Skriver:
augusti 2nd, 2010 at 9:59
Tiden flyr avsted, og høsten byr på mange fine nye motiver som man må glede seg over til tross for en litt laber sommer. Kjempefine bilder Rolf, du leverer gang på gang
Krims@nline.com Skriver:
augusti 2nd, 2010 at 21:44
Utterly awesome series of butterfly images … excellent!